Čtvrtek 4. června 2020, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 4. června 2020 Dalibor

Nemáte právo

18. 11. 2014 8:00:00
Prezident Ukrajiny Petro Porošenko podepsal zvláštní usnesení číslo 875/2014. Viděl jsem hodně zákonodárních aktů, normálních, blbých a vůbec absurdních. Působení některých jsem zažil na vlastní kůži. Například takových, které ruší obrovský impérium. Nebo zbavuje celý národ našetřených peněz. Ale tento dokument dokáže srazit kohokoli.

Co vzkázal Petro Porošenko své zemi a světu?

Pro začátek usnesení konstatuje, že volby na Donbasu jsou neplatné, protože neodpovídají Ústavě Ukrajiny. Kdo by očekával opak od Kyjeva?

Dále se ruší zákon o zvláštním způsobu samosprávy v jednotlivých rajónech Luhanské a Doněcké oblastí. Tento krok dělá nějaké jednání s Novoruskem prakticky nemožné. A vůbec je v rozporu s mírumilovnou rétorikou ukrajinského prezidenta.

Ovšem další bod Usnesení stahuje všechny státní orgány z území Novoruska. Končí tam státní podniky, organizace, hasiči, záchranné služby, a další úřady včetně soudů. Zařízení, dokumenty a pracovníci budou evakuovány do jiných lokalit.

Kyjev přestává vyplácet důchody a sociální dávky na území protiteroristické operace. Zůstalo na Donbasu na 250 tisíc důchodců. Dále dokument nařizuje ukončit poskytovaní bankovních služeb v zóně protiteroristické operace pro právnické a fyzické osoby.

Jinými slovy Kyjev se vzdává všech povinnosti státu vůči svým občanům. Fakticky Kyjev říká svým občanům: Vy pro nás neexistujete, kašleme na vás! Pro vás - ekonomická blokáda!

Ale to není konec dokumentu. Obsahuje ještě jeden bod, po přečtení kterého se ježí vlasy. Cituji doslovně:

"v souladu s článkem 15 Úmluvy o lidských právech a základních svobod do týdne zajistit:

odeslání žádosti jménem Ukrajiny Generálnímu tajemníkovi Rady Evropy o podniknutí Ukrajinou v určitých lokalitách v místech provedení protiteroristickou operace v souvislosti s nebezpečí, hrozící životu národa, opatření jako odstoupení od závazků Ukrajiny dodržovat Úmluvu o lidských právech a základních svobodách."

V překladu z byrokratického tato teze zní: na Donbasu nebudou platit lidská práva a základní svobody.

Mezi nimi jsou: právo na život, právo na svobodu a osobní bezpečnost, právo na spravedlivé řízení, právo uzavírat manželství, svoboda myšlení a náboženského vyznaní, svoboda projevu, zákaz mučení, zákaz otroctví, zákaz diskriminace.

Tak vidí Petro Porošenko skutečnou cestu k míru ve své zemí. Určitě získá přízeň a lásku Doněcku a Luhanska. A v nedávném a velmi emotivním projevu svůj postoj zpečetil:

"My budeme mít práci, oni ne! My budeme mít důchody, oni ne! Naše děti budou chodit do škol a školek, jejich děti budou sedět ve sklepích! Oni neumí nic vyrábět! Tak vyhrajeme válku!"

Kdo nevěří, může se podívat zde.

Možná někomu uniklo, ale v citovaných a zmíněných pasážích nejde o teroristech-separatistech-okupantech. Usnesení se týká obyčejných lidí, civilního obyvatelstva. Proti nim vede Porošenko válku. Evropská unie schvaluje všechno, co dělá Petro Porošenko. Tedy i jeho poslední kroky. My to schvalujeme taky.

Mimochodem. Chtěl bych slyšet vyjádření Amnesty International, Human Watch Rights, neziskovky Člověk v tísní a podobných ochránců lidských práv v Číně a Tibetu k Porošenkovu usnesení číslo 875/2014. Ale sotva se dočkám.

Autor: Sergej Kondakov | úterý 18.11.2014 8:00 | karma článku: 37.43 | přečteno: 2322x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Koudelka

Konec druhé světové války v Evropě

Občas je spor o den oslav konce války. Na základě zákona z 7. 5. 1946 se konec války u nás slavil 9. května až do roku 1991.

3.6.2020 v 22:05 | Karma článku: 11.96 | Přečteno: 196 | Diskuse

Jan Dvořák

Zato vy bijete černochy, vytýkali komunisté Američanům

Napjatá situace v amerických městech nedá přemýšlivým lidem spát - někdy je však přivádí k nekorektním analogiím.

3.6.2020 v 17:31 | Karma článku: 18.70 | Přečteno: 643 | Diskuse

Jan Ziegler

Izraelci vrahy odsuzují, Palestinci je oslavují

Na webu České televize mě zaujala zpráva, že soud v izraelském Lodu uznal židovského osadníka Amirama Ben Uliela vinným z vraždy palestinské rodiny. Právem mu hrozí až doživotní vězení.

3.6.2020 v 16:51 | Karma článku: 25.70 | Přečteno: 359 | Diskuse

Alena Křehotová

K čemu je změna norem a vyhlášek?

Zhusta vskutku ke známým dvěma věcem: ničemu a tahání peněz z lidí. Jistěže jak kterých norem, nicméně se posledních 25 let setkávám jen s těmi změnami norem či vyhlášek, které jsou fakt k ničemu a které ze mne tahají peníze.

3.6.2020 v 12:51 | Karma článku: 19.57 | Přečteno: 390 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Srovnání

Říkejme tomu politicko-historický úzus. Ten – ve vztahu k druhé světové válce (WWII) - říká: její výsledky nezpochybňovat, nereinterpretovat, ale naopak respektovat. Co k těmto výsledkům patří?

3.6.2020 v 12:40 | Karma článku: 22.60 | Přečteno: 439 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2370
Jsem filmař, dokumentarista. Kameraman, střihač, režisér. Pocházím z Ruska, přesněji řečeno, ze Sovětského svazu. Když jsem pracoval jako kameraman a režisér, politiky jsem se stranil. Ale za "perestrojku", na konci 80. let minulého staletí musel jsem zúčastnit procesu velkých společenských změn. Od té doby se hodně zajímám o politiku a vliv "velké" politiky na život obyčejného občana. Přestěhoval jsem do Česka v půli 90. let, postupně jsem se vrátil do branže. Ale zájem o politiku jsem neztratil. Zažíváme velké změny. Už zase. Musím se k tomu vyjadřovat.

Najdete na iDNES.cz