Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Jak jsem v mládí četl o Jaromíru Soukupovi

17. 11. 2022 10:58:12
Myslel jsem si, že jsme dosáhli dna. Ale ze spodu zaklepali. Zaklepal, pochopitelně, miliardář, mediální magnát a /nejenom/můj dlužník Jaromír Soukup. Zaklepal tím, že se nic nestalo.

Celou tu věc jsem dosti podrobně popsal v minulém článku (kondakov.blog.idnes.cz/c/793344/jaromir-soukup-neplatit-neplatit-neplatit.html), jen ve dvou řádcích připomenu její podstatu.

Televize Barrandov, jež Jaromíru Soukupovi patří, dluží mi prachy, a dlouho. Dělá to evidentně záměrně, poněvadž veškerá má snaha slušně to naznačit, upomenout, připomenout, upozornit měla výsledek nulový. Velký kulový nulový. A tak kauza se poctivě právnicky zformalizovala, do televize doputovala poslední, tenkrát předžalobní upomínka, a docela slušná lhůta na zaplacení teď vypršela.

Budiž, půjde to k soudu. Nestalo by to za řeč, soud tak soud, takových případů jsou v republice tisíce, nebýt jedné zajímavosti. Když jsem psal předchozí článek, měl jsem taková divný pocit, že ten miliardář, mediální magnát a můj dlužník je mi odněkud strašně povědomý. Že ho znám až od mladých let. Přesněji řečeno, znám ne toho konkrétního člověka, který točí své nekonečné televizní tlakshow, ale jeho určitý archetyp, obraz, chcete-li, třídní podstatu. Učil jsem se o něm. I když v tu dobu, kdy se to stalo, bylo Jaromíru Soukupovi takových šest osm let.

Někde hluboko ve složkách paměti dřímal obraz bezzásadového boháče, pro něhož společenská dohoda neznamená nic a nevyšší životní hodnota (dle činů) jsou výhradně peníze. Ten černý rytíř světa ziskuchtivosti... Odkud ho znám?

Na vysoké škole jsme mimo samotné filmařiny všech druhů měli takový zvláštní předmět zvaný politická ekonomie kapitalismu. Tedy učili jsme se, jak ten kapitalismus funguje, co je na něm dobrého (toho bylo mizerně málo), co je na něm špatného (toho zase bylo víc než dost), a proč je systém odsouzen k zahnívání a zkrachování. De facto byl to zjednodušený výklad marxova Kapitálu.

Nemohu říci, že to byly zajímavé hodiny. Profesoři něco brumlali ze schválených metodických příruček, jejich váznoucí v nudě slova těžko dolétaly do našich uší. Neusnut během hodiny byl hrdinský čin. A pak jsme nevěřili tomu, o čem nás přesvědčovali Marx a jeho stoupenci.

Nicméně něco z těch hodin zapadalo do našich mladých horkých hlav, třeba marxova charakteristika povahy buržoazie jako třídy. Její chamtivost, nevybíravost v prostředcích, pohrdaní morálkou a oddanost principu Peníze nade vše. Tu povahu asi nelépe vystihuje jeden citát z Kapitálu (i když Marx tenkrát citoval jednoho publicistu):

"Nabídnete kapitálu 10 procent zisku a bude připraven na jakékoli uplatnění, 20 procent ho velmi povzbudí, za 50 procent zisku klidně si zlomí vaz, za 100 procent popře všechny lidské zákony, při 300 procentech už neexistuje žádný zločin, který by risknul podniknout i kdyby mu hrozila šibenice".

Že by byl to on? Ten nablýskaný člen společnosti, milovník řady politiků, pořizující rozhovory se samotným Prezidentem republiky? Ten vystudovaný právník, který lehce pohrdá svými povinnostmi, plynujícími z podnikání (nejde jen o mé skromné osobě, pokud vím, na zapomenutí/zaplacení faktur po splatnosti čeká na tucet lidí z Barrandova)?

No, dva citáty na závěr.

"Když něco vypadá, plave jako kachna a kváká jako kachna, bude to patrně kachna".

"A všechno, co svého času psal list Pravda o Západu, se ukázalo jako pravda". (Poznámka pro mladistvé. List Pravda byl hlavní hlásnou trúbou Ústředního výboru komunistické strany Sovětského svazu v tiskové podobě).

I když Jaromír Soukup nevypadá jako kapitalista z Dikobrazu, nenosí pruhované kalhoty, frak, ani cylindr, nekouří obrovské doutníky, ale je to pravě on, hrdina našich dnů, hrdina kapitalistické práce. A pokud jste tento článek přečetli, pošlete ho, prosím, dál. Země má znát své hrdiny.

P. S. Včera na obvodní soud pro Prahu 5 doputovala moje žaloba. Pokračovaní příště.

Autor: Sergej Kondakov | čtvrtek 17.11.2022 10:58 | karma článku: 22.72 | přečteno: 910x

Další články blogera

Sergej Kondakov

Strop lepších zítřků

Vždycky jsem říkal, že v Bruselu sedí géniové. Proto s obrovským optimismem se dívám do lepších zítřků, které se tam pro nás buduje. A snažím se brát z Bruselu příklad.

29.11.2022 v 12:22 | Karma článku: 25.39 | Přečteno: 522 | Diskuse

Sergej Kondakov

Přelet nad Čapím hnízdem

Policie a soud leze pod kůži Andreji Babišovi, ale hnutígenosse a celému jeho hnutí to vůbec nevadí. Přízeň občanů to nesnižuje. Proč?

15.11.2022 v 13:23 | Karma článku: 20.39 | Přečteno: 552 | Diskuse

Sergej Kondakov

Jaromír Soukup: Neplatit, neplatit, neplatit!

Ahoj všichni! Nebyl jsem tu dlouho, uch! I když ta dnešní doba, kdy dějiny skáčou, jako šílené koně, prostě nutí vlézt do veřejné diskuze o vezdejších problémech.

21.10.2022 v 11:06 | Karma článku: 29.03 | Přečteno: 2033 | Diskuse

Další články z rubriky Média

František Kubásek

Liberálové, proč se tak divíte, když někdo aplikuje vaši vlastní medicínu?

Poslední reakce na docela trapné bilboardy Andreje Babiše, varujícími před válkou, mě utvrdily v tom, že liberální demokraté, kterým já říkám "libtardi", nemají ani trochu sebereflexe a od Babiše se neliší vůbec v ničem.

18.1.2023 v 11:49 | Karma článku: 39.01 | Přečteno: 1213 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Primitivismus protiukrajinské pomlouvačné propagandy

Nebýt obrázku, který přistál v jedné mé komunikační platformě, na nenávistnou kampaň vedenou proti Ukrajině bych nereagoval, neboť je to jediný smysluplný způsob, jak se k ní postavit. Ne zakazovat, ale ignorovat.

30.12.2022 v 17:05 | Karma článku: 26.42 | Přečteno: 710 | Diskuse

Jiří Turner

Ideologie strašení

Na Mikuláše se to ještě dá snést, ale na Ježíška už je toho trochu moc. Veřejnoprávní televizní publicistika věnuje strašení tak 50% vysílacího času, komerční televize poctivých 80%. Heslo doby zní: Máme se zle a bude ještě hůře!

20.12.2022 v 14:34 | Karma článku: 25.20 | Přečteno: 577 | Diskuse

Josef Nožička

Tolik slávy v médiích a nakonec jen necelých 500 signatářů

Případ studentských stávek za klima názorně ukázal, jak média často líčí některé události v úplně jiném světle, než jaká je realita.

23.11.2022 v 7:02 | Karma článku: 38.91 | Přečteno: 1335 | Diskuse

Josef Nožička

I neobjektivita médií může být jednou z příčin naštvanosti občanů

Očividná neobjektivita nejenom veřejnoprávních médií může přispívat k nespokojenosti občanů či k tomu, že někteří z nich dávají pro získávání informací přednost nedůvěryhodným zdrojům.

19.11.2022 v 18:10 | Karma článku: 40.19 | Přečteno: 1698 | Diskuse
Počet článků 128 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2360
Jsem filmař, dokumentarista. Kameraman, střihač, režisér. Pocházím z Ruska, přesněji řečeno, ze Sovětského svazu. Když jsem pracoval jako kameraman a režisér, politiky jsem se stranil. Ale za "perestrojku", na konci 80. let minulého staletí musel jsem zúčastnit procesu velkých společenských změn. Od té doby se hodně zajímám o politiku a vliv "velké" politiky na život obyčejného občana. Přestěhoval jsem do Česka v půli 90. let, postupně jsem se vrátil do branže. Ale zájem o politiku jsem neztratil. Zažíváme velké změny. Už zase. Musím se k tomu vyjadřovat.

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...